Filtry, adaptery, łączniki
Stosowanie w praktyce klinicznej filtrów antybakteryjnych do spirometru zapobiega szerzeniu się infekcji bakteryjnych. Tym samym chroni to pacjenta przed zakażeniami szpitalnymi i krzyżowymi. Wydajność filtracji przeciwbakteryjnej ocenia się na poziomie 99,9%.
W ofercie sklepu internetowego sinmed24.pl znajdują się także m.in. filtry elektrostatyczne (Barr-vent S), mechaniczne z funkcją HME, adaptery do kapnometru oraz łączniki. Oprócz właściwości antybakteryjnych wiele z nich ma również przeciwdziałać infekcjom wirusowym.
Czym jest spirometria?
Badanie spirometrii należy do standardowych, bezinwazyjnych i bezbolesnych metod mających na celu ocenę objętości i pojemności płuc i oskrzeli. Pozwala ono na szybkie zdiagnozowanie przewlekłych chorób dróg oddechowych. Wdrożenie leczenia na wczesnych etapach choroby zwiększa szansę na wyzdrowienie.
Opis badania i parametry spirometrii
Zanim przystąpi się do badań, pacjent musi zrelaksować się i wziąć kilka głębokich wdechów i wydechów. Przy ostatnim głębokich wdechu do ust należy włożyć ustnik podłączony do specjalnej rurki aparatu spirometrycznego. Zadaniem osoby badanej jest szybkie wdmuchiwanie całego zapasu powietrza, jakie pozostało w płucach. Na monitorze pojawiają się wówczas wykresy ilustrujące wartość badanych parametrów. W tym:
- pojemność życiowa – VC
- wydechowa objętość zapasowa – ERV
- wdechowa objętość zapasowa – IRV
- natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa – FEV
- objętość oddechowa – TV
- natężona pojemność życiowa – FVC
- pojemność wdechowa – IC